• Demo Image 32 Yıllık
  Birikim ve
  DENEYIM
 • Zengin
  ve Kaliteli
  YAYIN
 • Demo Image En Yüksek
  Bireysel ve Kitlesel
  BASARI
 • Antalya'nın
  Dört Köşesinde
  DORT SUBE
 • Demo Image Her Şubede
  Doğru ve Etkili
  REHBERLIK
 • Seckin ve Deneyimli
  Öğretmen
  KADROSU
Yazdır
PDF

SBS SORULARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

2011 SBS Soruları İçin Neler Söylendi?

2011 SBS’ye; 8. Sınıflarda 1 milyon 70 bin 148 öğrenci katıldı ve adaylara 100 soru yöneltildi. 7. Sınıf SBS’ye ise 1 milyon 97 bin 503 aday katıldı ve adaylar 90 soruyu yanıtladı.

İlköğretim 8. Sınıfların sınav sonuçları 7 Temmuzda açıklanacak. Öğrencilerimizin okul tercihleri, dershanelerimizde yapılacak. 

İlköğretim 7. sınıflar ise sınav sonuçları için 5 Ağustosu bekleyecek.

Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

Sonuçlar “http://www.meb.gov.tr” ile
“http://oges.meb.gov.tr” adreslerinde yayımlanacak.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na (PYBS) başvuran ilköğretim 7. Ve 8. sınıf öğrencileri ayrı bir sınava girmedi. Bu adayların PYBS sonuçları girdikleri SBS sonucuna göre hesaplanacak.

 

SORULARLA İLGİLİ GÖRÜŞLER

SBS'de özellikle Türkçe ve sosyal bilgiler sorularının geçen yıllara oranla daha zor olduğunu belirten eğitimciler; "Geçen yılki sınavda 500 öğrenci tam puan almıştı; ancak bu yıl tam puan alanların sayısı 50'yi geçmez" görüşünde.

Sınav soruları genellikle geçen yılın sorularına benziyor; ancak Türkçe ve Sosyal Bilgiler sorularının zorluk derecesi geçen yıla göre daha yüksekti. Bu durumun öğrencilerin başarı sıralamasını etkileyeceğini ve aynı puan alan öğrenciler açısından daha iyi olacağını söyleyebiliriz.

2011 SBS ile ilgili olarak yapılan değerlendirmeler genellikle şöyle:

TÜRKÇE: Sorular, geçen yıla göre daha özenli hazırlanmış. Tartışmaya yol açan bir soru yok. Geçen yıl olduğu gibi "okuma" kazanımlarına dayalı yorum soruları, eleyici soru. Bilgiye dayanan "yazma ve dil bilgisi" soruları da eleyici sorulardan seçilmiş.

MATEMATİK: Öğrenciler içerik olarak 7.sınıf müfredatını büyük oranda kapsayan bir matematik testi ile karşılaştı. Geçmiş iki yıl boyunca hiç soru gelmeyen Merkezi Eğilim ve Yayılma Ölçüleri, Sütun Grafikleri ve Türk Bayrağı konularından soru yöneltildi. Sorular geçen yıllara göre daha çok işlem gerektiren çözümlere sahipti.

FEN VE TEKNOLOJİ: Fen sorularının tamamen doğru yanıtlanabilmesi için öğrencinin bilgi düzeyinin yüksek olması gerekir. Sorular sadece yorum içerikli olmayıp bilgiyi yorumda kullanabilme gücünü ölçmektedir. Bu nedenle orta seviyedeki öğrenciler için zor bir sınav oldu.

SOSYAL BİLGİLER: Önceki yıllarda karşımıza çıkan uzun paragraflı yorum soruları bu sınavda yok. Ortak mirası koruma yolları ile ilgili sorulan Zeugma Antik Kenti hakkındaki soru, öğrencileri çelişkiye düşüren ayırt edici bir soru olarak sorulmuş. Seçmeli Din Kültürü sorularının diğer yıllara oranla daha zor olduğu söylenebilir.

İNGİLİZCE: Sorular müfredata uygun. Gramer ve kelime ağırlıklı olmayıp okuduğunu anlama odaklı hazırlanmış. Öğrencilerin günlük konuşma dili bilgisi ölçülmüş. Pratik dil kullanımı ön plana alınmış. B kitapçığı 7. soru eleyici soru olarak düşünülebilir. Sorular yıl içerisinde uygulanan SBS soruları ile paralel.

ÖĞRENCİLER NE DEDİ?

Sınavlardan sonra görüşlerini açıklayan bazı öğrenciler ise bazen birbiriyle çelişen farklı görüşler ileri sürdüler:

“SBS Soruları çok zor değildi ama çok çelişkili sorular vardı…”

“Bence sınav kolaydı toplam 100 sorudan 3 boş 1 yanlışım var ancak okul puan ortalaması SBS kadar iyi olmadığı için benden bir10 puan aşağı çekiyorlar. Haksızlık bu! Ben o puanı kendim aldım siz ne hakla benim puanımı çekiyorsunuz?”

“Sorular normaldi. Dershaneye gitmeseydim bu kadar rahat olamazdım her halde.”

 “Sorular pek de zor değildi bence. Ama çalışmayanlara zor geldiğini biliyorum. İyi ki dershaneye gitmişim. Keşke sadece 8. sınıf puanıyla bir okula girebilseydim, ne iyi olurdu.”

“Matematik zordu biraz daha kolay olabilirdi…”

“SBS’yi kolay soruyorlar, madem öyle yapıyorlar, okul puanını niye yükseltiyorlar?”

“Türkçede uzun paragraflar vardı. Okumayı sevenler zorlanmamıştır.”

“Her sene sınav sistemini değiştiriyorlar; yeter artık!”

 “Türkçede ve Sosyalde bazı soruların çeldiricileri çok güçlüydü, karar vermekte zorlandım.”

“Dershaneme teşekkür ediyorum. Sınavda karşıma çıkan sorulardan yapamadıklarım bile bana yabancı gelmedi. Son bir haftada sınıfta çözdüğümüz sorulara çok benzeyen soruları sınavda karşımda görünce çok şaşırdım. SBS sorularını bizim hocalar mı hazırlıyor yoksa?”

 

NOT:

2011 SBS 7. Sınıf Soru Kitapçığını buradan indirebilirsiniz.

2011 SBS 8. Sınıf Soru Kitapçığını indirmek için de buraya tıklayın.

 

SBS ile ilgili bütün gelişmeleri güncel olarak sitemizden izleyebilirsiniz.

 

 

MERKEZ SUBE

gunes

243 12 14

Üçkapılar
2000 İş Merk.
Karşısı

BAHCELI SUBESI

Merkez

247 33 44

Barbaros İlköğretim Okulu Yanı

LARA SUBESI

Lara

316 77 78

Dedeman
Yaşam Hast.. 
Yanı

KEPEZ SUBESI

Bahçeli

326 0 444

Yenimahalle
Mobil İlköğrt.
Okulu Cad.