• Demo Image 32 Yıllık
  Birikim ve
  DENEYIM
 • Zengin
  ve Kaliteli
  YAYIN
 • Demo Image En Yüksek
  Bireysel ve Kitlesel
  BASARI
 • Antalya'nın
  Dört Köşesinde
  DORT SUBE
 • Demo Image Her Şubede
  Doğru ve Etkili
  REHBERLIK
 • Seckin ve Deneyimli
  Öğretmen
  KADROSU
Yazdır
PDF

SBS'de Sıralama Değişti!

Skandal!
SBS’de hata var.
Tüm sıralar değişti!
Milyonlarca öğrencinin kaderini belirleyen SBS'de skandallar zincirine bir yenisi daha eklendi. Bazı öğrencilerin okul başarı puanının yanlış hesaplanması nedeniyle, SBS’de tüm sıralar değişti. Şampiyon öğrenciler listesi de yeniden belirlendi.
MEB tarafından iki gün önce açıklanan Türkiye il sıralamaları yeniden belirlendi. MEB internet sitesindeki sınav sonuç belgeleri de yeniden düzenlendi. 
Bu nedenle, her çğrencinin Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesine girerek sıralarını yeniden öğrenmelerinde yarar var.
Türkiye sıralamasına bakıldığında yüksek puan dilimlerinde 3,5 basamak, aşağı puan dilimlerine inildiğinde ise 30 basamağa varan düşmeler dikkat çekiyor.
Dün, sınav sonuçlarına yeniden göz atmak için meb.gov.tr’ye giren veliler, büyük bir sürprizle karşılaştılar. 
Akşam saatlerine kadar MEB tarafından konuya bir açıklık getirilmemesi ise kaygıları daha da artırdı...

Neden kaynaklandı?
Bütün bu gelişmelerin, Umutcan Gölbaşı'nın okul başarı puanının yanlış hesaplanmasından kaynaklandığı öğrenildi. Okul birincisi Umutcan’a tam puan yerine daha az puan verilmişti! Şimdi düzeltildi.
Daha önce Türkiye 3. olarak açıklanan Umutcan, aslında Mustafa Kurucu ile şampiyonluğu paylaşması gerekirken, yaş farkıyla tam puanla ikinci ilan edildi.
Ama bütün bunlar kamuoyu ile paylaşılmadı.
Daha da vahimi diğer öğrencilerin sıralamasında yaşanan değişiklikler de kamuoyuna duyurulmadı.
Sınav sonuçlarına yeniden bakan veliler tam anlamıyla şaşkınlık içindeler. Tüm bu gelişmelere bir anlam veremiyorlar.
 
Bu arada Umutcan’da yaşanan okul başarı puanındaki yanlış bildiriminin diğer öğrencilerde de yaşanmış olma ihtimali kuşkuları daha da artırdı. Gelen duyumlar, tercihlerin başlamasına saatler kala yeni skandalların da ortaya çıkabileceği yönünde. Bu durumda sıralamaların yeniden değişeceği iddia ediliyor.
İşte gelen maillerden bazıları:

10 sıra geriledik
“SBS sonuçları açıklandı, sizin dediğiniz gibi ortalık arap saçına döndü. Kolejler için sonuçların açıklanmamış olması biz velileri karar vermekte zorluyor. 8 Temmuz günü sonuçlar açıklandığında kızımın OYP puanı: 480,153, genel başarı sırası: 7540, genel başarı yüzdelik: 0,76, il başarı sırası: 1495, il başarı yüzdelik: 0,86 şeklinde bir sonuç elde etmişti. 
Bugün (dün) sonuçlara MEB’den tekrar baktığımızda ise değişiklikler olduğunu gördük. 
OYP puanı: 480,153, genel başarı sırası: 7550, genel başarı yüzdelik: 0,77, il başarı sırası: 1498, il başarı yüzdelik: 0,86. Sizin de gördüğünüz gibi puanlar aynı ama sıralar değişmiş. Her gün MEB’in sitesinde genel başarı sıralamamızı kontrol etmemiz mi gerekecek? Bu değişikliğin nedeni ne?.” 

Sıralaması değişti
“Perşembe günü SBS sonuçlarına baktığımızda kardeşimin genel başarı sırasının değiştiğini gördük. Bunun nedeni sınava yapılan itirazlar mı diye düşündük, ancak 3 gün içinde karara bağlanmaz diye de düşündük. Zaten kritik olan tercih döneminde böyle bir şey yaşamak insanın moralini iyice bozuyor. Sonuçta 1 öğrencinin bile ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu konu hakkında bir bilginiz varsa bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.”

Dalga mı geçiyorlar?
“08.07.2010 tarihinde 8. sınıf SBS sonuçları açıklandı. Genel sıralamam 2346 iken dün (10.07.2010) sıralamam 2348 indi. Bunun bir sebebi var mı? Neden böyle oynuyorlar bizimle?”
“MEB, SBS 8. sınıf OYP sıralamalarını değiştirmiş, ilk gün açıklanan sıralama ile şu an MEB sitesindeki sıralamalar farklı. Tanıdığımız hemen her çocuğun sıralaması değişmiş, beşer onar aşağı kaymalar var. Bu ne demek oluyor, ne yapabiliriz?”
“Kızımın 8. sınıf SBS sıralaması ilk gün açıklandığında 910 iken, dün 913 olarak görülüyor. Sonradan sıralama nasıl değişir? Elimizde ilk sonuca ait bilgisayar çıktısı var, ne yapabiliriz?”

Şimdi ne olacak?
Şimdi böylesi bir tablo karşısında zaten fazlasıyla güven erozyonuna uğratılmış velilerin MEB’e bundan sonra şüpheyle bakmamaları mümkün mü?
Bakanlığa düşen görev, gelişmeleri anında veliler ile paylaşmak olmalıdır.
Hata olmaz mı? Elbette olur. ÖSYM de yapıyor ve anında açıklıyor. Bu yüzden de kimse onlara kızmıyor, suçlamıyor.
Özetin özeti: Son curcuna, umarız SBS skandallar zincirinin son halkası olur. Ama sanki daha arkası gelecek gibi!

Abbas Güçlü, Diyalog, Milliyet

Not:

 

Abbas Güçlü’nün SBS konusuyla ilgili son yazılarına ulaşmak için yazıların üzerine tıklayın.

SBS’de şampiyon furyası ve Umutcan!

SBS sonuçları, ortalık toz duman

 

 

MERKEZ SUBE

gunes

243 12 14

Üçkapılar
2000 İş Merk.
Karşısı

BAHCELI SUBESI

Merkez

247 33 44

Barbaros İlköğretim Okulu Yanı

LARA SUBESI

Lara

316 77 78

Dedeman
Yaşam Hast.. 
Yanı

KEPEZ SUBESI

Bahçeli

326 0 444

Yenimahalle
Mobil İlköğrt.
Okulu Cad.