• Demo Image 32 Yıllık
  Birikim ve
  DENEYIM
 • Zengin
  ve Kaliteli
  YAYIN
 • Demo Image En Yüksek
  Bireysel ve Kitlesel
  BASARI
 • Antalya'nın
  Dört Köşesinde
  DORT SUBE
 • Demo Image Her Şubede
  Doğru ve Etkili
  REHBERLIK
 • Seckin ve Deneyimli
  Öğretmen
  KADROSU
Yazdır
PDF

DERSHANELER NEDEN KAPATILAMAZ
Kaliforniya Üniversitesinden Tamer Çetin, dershanelerin kapatılmasındaki gerekçelere karşı çıkarak dershaneleri kapatmanın iktisadi, hukuki ve teknik olarak mümkün olmadığı tezini işlemiş. Zaman Gazetesinde çıkan bu ilgi çekici incelemeyi sizlerle paylaşıyoruz:

TAMER ÇETİN

Bu yazıda, dershaneleri kapatmayı veya dönüştürmeyi amaçlayan düzenlemenin, neden iktisadi olarak mesnetsiz ve hukuki olarak anayasaya aykırı olduğu teknik olarak analiz edilmektedir.

Yazdır
PDF

DERSHANELER OZEL OKULA NASIL DONUSECEK

Milli eğitim Bakanlığı (MEB),  dershanelerin özel okula dönüşümüne ilişkin merak edilenler ve cevaplarını yayımladı.

Bakanlık, Özel Öğretim Kurumları internet sitesinde oluşturduğu  "Dönüşüm Takvimi" butonu üzerinden, sürece ilişkin sık sorulan soruları ve  yanıtlarına yer verdi.

Genel Müdürlüğün sitesinde yayımlanan "Sıkça Sorulan Sorular"  kısmında, 16 soru ve cevapları yer aldı.

Yazdır
PDF

HUKUKCULARDAN ONEMLI UYARI

Hukukçular, dershaneleri kapatan yasa için "Türkiye yüklü tazminata mahkum olur" uyarısı yaptı. Kanunun, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) mülkiyet hakkıyla ilgili hükümlerine aykırı olduğunu belirtildi. 

Dershaneleri kapatan yasayla ilgili tartışmalar sürerken hukukçulardan çok önemli bir uyarı geldi. Hukukçular, Türkiye’nin dershaneleri kapatarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) mülkiyet hakkına ilişkin hükmünü ihlal edeceğine dikkat çekti. “Türkiye bu ihlalle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM ) çok yüklü miktarda tazminat ödemeye mahkum olabilir” diye uyardı.

Yazdır
PDF

DERSHANE KURUCULARI ANKARA’DA TOPLANDI

"Dershane yasası, kabul edilemez haksızlıklar içeriyor"

Özel dershane dernekleri ÖZ-DE-BİR, TÖDER, GÜVENDER temsilcileri; dershaneleri kapatarak diğer özel öğretim kurumlarına dönüştürmeyi amaçlayan 6528 sayılı Yasa’nın 14 Mart 2014’te Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesinden sonra da sektörün karşı karşıya kaldığı yasa yoluyla “dönüşüm veya kapanma” dayatması karşısında görüş alışverişinde bulunmaya devam etmektedirler.

Yazdır
PDF

OZEL OKULLARA 'AKREDITASYON' SISTEMI GELIYOR

Milli eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından dershanelerin dönüşümünü de içeren kanuna dayanılarak hazırlanan Özel Öğretim Kurumları Yönetmelik Taslağı'nda, özel okula dönüşmek isteyen dershanelerin  yanında yeni açılacak ve mevcut özel okullarla ilgili yeni düzenlemeler yer aldı.

Buna göre, özel okula dönüşen ve mevcut bütün özel okullara, standart alanları üzerinden akreditasyon sistemi getirilecek ve devlet teşvikleri de bu  akreditasyon sistemiyle ilişkilendirilerek verilecek. Yönetmeliğin yayımlanmasının ardından özel okullar, "fiziksel kapasite", "yönetim-organizasyon",  "eğitim-öğretim süreçleri" ve "destek hizmetleri"  standart alanlarına göre "A", "B" ve "C" isimleriyle ayrı ayrı akredite edilecek.  Akreditasyon sertifikaları, üyeleri MEB'den, sivil toplum kuruluşlarından, okul aile birliklerinden ve maarif müfettişlerinden oluşacak bir kurul tarafından verilmesi planlanıyor.

MERKEZ SUBE

gunes

243 12 14

Üçkapılar
2000 İş Merk.
Karşısı

BAHCELI SUBESI

Merkez

247 33 44

Barbaros İlköğretim Okulu Yanı

LARA SUBESI

Lara

316 77 78

Dedeman
Yaşam Hast.. 
Yanı

KEPEZ SUBESI

Bahçeli

326 0 444

Yenimahalle
Mobil İlköğrt.
Okulu Cad.